Narozena: 2 .6. 2013
Otec: Gomer la Blankpapilio (IPO3ZVV3, IPO FH, FH2, APr3, SPr3, UPr3, FPr3, Champion ČR)
Matka: D'Sheron Star z Ranče Montara (BH, Champion ČR)
Zdraví: HD A (DKK 0/0), ED 0 (DKL 0/0), MDR +/+, DM N/N
Srst: Polodlouhá
Chovnost: Chovná, Bon. kód: IaP4+7W3Z1/II 58,5cm
Výstavy: Junior champion ČR, BOJ, 2xCAJC, CAC, res.CAC
Zkoušky: OB-Z, OB-1,2, BH, ZOP, ZPU-1, ZM, IPO-VO, ZZO-1, UPr-1,2,3, FPr-1,2,3, IFH-V, IFH 1, IFH 2, IBGH 3, IPO-1,2,3, tituly práce KBO: MISTR VE VÝKONU, MISTR VŠESTRANNÉHO VÝCVIKU, MAKÁČ VŠESTRANNÉHO VÝCVIKU 2019, MAKÁČ OBEDIENCE 2019, VÍTĚZ MALÉHO MISTROVSTVÍ BŠO 2015,2016,2019, VÍTĚZ MISTROVSTVÍ OBEDIENCE 2
Odchovy:

Vrh J (16. 1. 2018) z Veselé rodiny

Vrh K (12. 12. 2020) z Veselé rodiny

 

Iriska je od 4.4.2015 chovná s bonitačním kódem IaP4+7W3Z1/II. (Ia -Polodlouhá standardní srst, P4+7 - delší a nad linií hřbetu nesený ocas, Z1 - hnědý nádech na uších, W3 - převážně světlé drápy, II - temperamentní povaha). Všechna ostatní písmena abecedy má 0 což je standardní vzhled.

Z mého osobního pohledu jde o fenu jemnější kostry s naprosto ideálním postavením a úhlením končetin, správné linie hřbetu, elegantně utvářeného krku, velmi ušlechtilá hlava by zasloužila nepatrně kratší ucho a výraznější stop. Její velkou předností je výborný pigment, tmavé oko a výrazné osvalení celého těla. Jediné co kazí dojem jinak naprosto dokonalého psa je ocas, který je nepatrně výše nasazen a Iriska ho velmi ráda nosí nad úrovní hřbetu. Velmi prostorný a pravidelný pohyb. 

Povaha této feny je velmi temperamentní, rychlých reakcí, avšak bez nervozity, těkavosti a lekavosti. Irka je vysoce inteligentní zvíře s aktivním přístupem k tomu kdo s ní pracuje (sama dává podněty k práci). Výborná aportérka s dobrým loveckým pudem, avšak i se sebekontrolou. K dokonalosti už jí chybí jen o trochu větší razantnost v obranách, což ale odpovídá celkovému stavu plemene. K lidem se chová až příliš přátelsky, neznámé psy toleruje ale sama kontakt nevyhledává. Bohužel ohledně pasení a chování se k ovcím nikdy nebyla testována. Je cvičena podle českého národního řádu, podle mezinárodního řádu IPO a podle řádu Obedience. Dogfrisbee pouze jako relax na procházkách.

Z chovatelského hlediska je tato fena přínosem právě pro svou jemnější kostru a ušlechtilost, jelikož v plemeni se začíná objevovat velmi mnoho hrubých až neušlechtilých jedinců. Hodlám ji spojit pouze s ušlechtilými psy střední síly kostry a správnou stavbou těla. Dále pak se správným nasazením a nesením ocasu.

Krycí psy také budu vybírat podle povahy, takže hlavně temperamentní aportéry bez známek nervozity. Zkouška z výkonu pro mě ještě neznamená dobrou povahu i když je to jistý předpoklad.

 

 

Doklady: