V sobotu 12.12 2020 v 5h ráno přišla na svět nová štěňátka. Dva samečci a tři samičky. Maminka Iris z Veselé rodiny a tatínek Muraco la Blankpapilio na ně mohou být právem pyšní. Jsou to pěkní cvalíci. Největší  600g a nejmenší 400g. Hned se sháněli po mlíčku a do večera každý přibral 20g. Máme z nich velikou radost, zvláště když jedna fenka u nás zůstane a bude nás provázet naším životem. Iris je v pořádku a plní své mateřské povinnosti na 100%.

 

 

Tak už je to potvrzeno. Za měsíc, kolem 12. prosince, přijdou na svět malé bílé kuličky, ze kterých by mohli vyrůst správní pracovní psi :-)

 

 

Momentálně jsou v naší chovatelské stanici dvě feny. Jedna (DSheron) má 13 let a druhá Iris má letos 7. A tak jsem si na jaře řekla, že by bylo dobré pořídit si nové štěňátko. Rozhodla jsem se nechat si přírůstek po Iris. Problém nastal při výběru otce. Vše co se mi líbí exteriérově a povahou je buďto příbuzné, nebo nemají úplný rodokmen. Jelikož mám vysoké nároky především na povahu otce štěňat, je výběr velmi omezený až nemožný.

Nicméně začátkem března začala Iris hárat a my jsme se chystali do Rakouska, za psem dle mých představ. Bohužel v den krytí došlo k uzavření hranic (zákazu vycházení atd.) kvůli koronaviru.  Ale vše zlé, je k něčemu dobré. V létě se situace kolem koronaviru uklidnila a tak jsem se mohla účastnit všech svodů a bonitací co se u nás konaly. A všimla jsem si potomků po třech fenách a jednom psovi. Všichni byli plnochrupí, standardního vzhledu. Ale co je pro mě důležité, všichni jedinci byli skvělých kontaktních povah. Stále jsem byla na vážkách, až do chvíle, kdy jsem na výcvikovém táboře poznala další dceru tohoto psa, byla skvělá, stopovala, figurant z ní byl nadšený, poslušnost odpovídala věku a zkušenostem psovoda. Bylo rozhodnuto. Pojede se na Slovensko za Muracem la Blankpapilio. Pes má složenu zkoušku IPO1 a Apr2, bohužel kvůli koronaviru se dál nedostali. Ale i kdyby neměl žádnou zkoušku, pro mě je důležité, že pochází z pracovních psů a že tuto povahu předává na potomstvo. Minulý Irčin vrh byl v podstatě se stejnou příbuzností a dokonce na stejného předka, jímž byl ve třetí generaci Bossanova von White Angel. Z osmi štěňat 4 chovní (3 v zahraničí), dva se zkouškou a tři se připravují.  Dva už mají potomky.

Tak se čekalo na Irčino zářijové hárání. A v Čechách zase začaly stoupat počty nakažených koronavirem. V době kdy Iris konečně začala hárat, Slovensko zavřelo hranice vůči Čechům.  Naštěstí byla majitelka Muraca tak hodná a byla ochotná se se mnou sejít v Rakousku. Začali jsme chodit na krev, abychom věděli, jak na tom je fena s progesteronem. A co čert nechtěl, progesteron nestoupal. Zato mě stoupal tlak. Každým dnem mohli hranice zavřít i Rakušáci nebo u nás mohl být nařízen zákaz vycházení. Nakonec až 19ctý den hárání vyšel progesteron a my jsme jeli krýt do Rakous. No co, původně jsem chtěla krýt v Rakousku a nakonec jsem i nakryla v Rakousku.

Na tento rok budeme mít asi opravdu málo vzpomínek. Corona virus nás uvěznil doma a tak jsem nemohla jezdit na tréninky a samotnou mě to zas tak moc nebaví. V březnu začala Iriska hárat a dva dny před  krytím nám kompletně zavřeli kvůli coroně skoro všechno a hlavně hranice. No a tak jsme jen občas zašli na procházku v okolí Zlína, v létě po rozvolnění opatření i trošku dál po Čechách, týden jsme byli na výcvikovém táboře a to je tak vše. Ale zase si člověk vyklidil hlavu a srovnal myšlenky. Víc jsme si užili Šeronky, která už moc kilometrů neujde. Iriska dostala odpočinek, což se jí ale moc nelíbilo a tak jsem ji šlápla aspoň pár stopiček. Letos mám poslední šanci mít od ní štěně, nerada bych to odkládala na příští rok, jelikož to už jí potáhne na osm. Vůbec nevím, jak toto dopadne.  Ale o tom až to bude aktuální. Teď jen pár fotek z roku 2020.

 

1.10 - Jára složil zkoušku IFH1 za 98 bodů ze 100. Super výkon, je to sice lehounká vlastní stopa ale 98 bodů se nevidí každý den. Kloboku dolů za Járovu přípravu patří jeho paničce Satumarja Stenman z Finska.

 

17.10 - Jára složil zkoušku JK1 stopa 195 z 200 bodů a poslušnost 86 bodu. Tak další zkouška z Finska. A zase nevím, jestli je to nějaká národní stopařská a nebo jestli je to záchranařina. Nicméně krásné body, mám radost. Navíc Járu ještě čekají otcovské povinnosti, tak držíme palce, ať má dobré potomky. Nic mi neudělá větší radost, než to, že jdou pracovní geny dál do chovu.

 

D´Sheron Star z Ranče Montara oslavila své 13-cté narozeniny. Je to už opravdu babka, akorát, že si to mnohdy neuvědomuje a skotačí jak malé štěně, někdy i s těmi srandovními pády na čumák. Už ji nebereme na dlouhé procházky, jen tak okolo domu. Ale doma pořád hraje první housle a Iriska musí poslouchat mamku, jinak by byl mazec. Také je stále ráda v naší blízkosti a život si užívá naplno. Tak Šerko ať tu s námi seš i za rok, at tě nic nebolí a ať máš radost, že jsi.

 

 

Jára absolvoval zkoušku HK1 za 198 z 200 bodů. Neumím finsky, ale z překladače jsem pochopila, že jde asi o záchranářskou zkoušku. Teda 198 bodů to musel být parádní výkon, škoda že jsem to nemohla vidět.

 

Julinka složila zkoušku doprovodného psa BH-VT za 56 bodů z 60. Super zpráva, jelikož Julka u nás byla do svých 4 měsíců a tak mi hodně přirostla k srdci. Majitel mi psal, že v Nizozemsku byly zkoušky dlouho zakázané kvůli Covidu, ale hned jak je povolili, tak se nahlásil. Jůlinka pry BH složila lehce, což dosvědčují i získané body. Tak hurá Julinko, těším se, jak si povedeš dál. Majiteli patří dík a držím palce.

 

Na pracovním táboře Bílého ovčáka v Nové Živohošti, byl také Janek z Veselé rodiny, který se chystá na dráhu agility a dog dancingu. Je to přátelský, vyrovnaný a temperamentní pes s dobrými nervy.

 

Zúčastnila jsem se výcvikového tábora bílého ovčáka. Jako výcvikářka jsem se snažila předávat zkušenosti jiným majitelům bělásků. Vždy mě mrzí, že je na to jen týden. Je to strašně málo abychom se někam posunuli, a vím, že vše co jsem jim vykládala, za čas zapomenou. Chce to denní kontakt a řešit problémy postupně jak přijdou. Bohužel všichni jsou z opačného konce republiky a já mám tak málo času se ještě někomu dalšímu věnovat. Snad jsem alespoň trochu nasměrovala, protože bílý ovčáci chtějí jiný přístup nežli německý ovčák. Ale makat umějí, o tom se denně přesvědčuji u svých psů. Nejsou to žádné princezny, vydrží i hodně velkou nepohodu a námahu, jen musí mít vytvořenou správnou motivaci.

 

Jára z Veselé rodiny absolvoval AD test. Test na vytrvalost. Běh na 20km. Je to pašák gratulačka.